Artykuły
Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej
Malownicze krajobrazy, rozlegle tereny leśne Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, powszechnie wszystkim znany pomnik przyrody Dąb Bartek to tylko niektóre walory gminy Zagnańsk.
Już niebawem do ich grona dołączy kolejny ważny i ciekawy przystanek w podróży. Pracownicy Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku – technikum pod kierownictwem Ministra Klimatu i Środowiska, placówki z wieloletnią tradycją, cieszącą się wysoką pozycją w ofercie edukacyjnej regionu wyszli z inicjatywą utworzenia „Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej”. Środki pozyskane na ten cel będą pochodziłyz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 5.5 „Międzydziedzinowe Edukacja ekologiczna”. Prace nad realizacją przedsięwzięcia powoli nabierają tempa i będą trwać do końca roku 2023. O skali i atrakcyjności przedsięwzięcia świadczy wysokość uzyskanego przez szkołę dofinansowania do kwoty 1 995 632 zł. Środki na projekt w 100% pochodzą z NFOŚiGW z siedzibą w Warszawie.
Głównym celem utworzenia „Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej” będzie w głównej mierze podniesienie świadomości ekologicznej różnych grup wiekowych, uwrażliwianie na walory przyrodnicze i różnorodność otaczającego świata oraz zmniejszenie negatywnych oddziaływań na środowisko. Na terenie Gminy Zagnańsk nie występuje żadna jednostka o takim charakterze, co tym bardziej podnosi wagę tego zadania. Zespół Szkół Leśnych, jako placówka edukacji leśnej i ekologicznej poprzez wprowadzenie innowacyjnych elementów nauczania pragnie wpłynąć na wzrost świadomości społeczeństwa odnośnie prawidłowych działań w obszarze ochrony środowiska. Przede wszystkim ważne jest budowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży, ponieważ te grupy społeczne stanowią przyszłość naszej planety. Warsztaty organizowane w CELiE obejmą także tematykę postępowania przy procesie segregacji odpadów, zmniejszania zjawiska spalania szkodliwych śmieci w domowych piecach, co za tym idzie eliminację podwyższonego poziomu smogu, a na koniec zanieczyszczenia i zaśmiecana środowiska poprzez tworzenie dzikich wysypisk, tak bardzo negatywnie wpływających na walory przyrodnicze naszej gminy.
Centrum utworzone zostanie w istniejącym już budynku przyszkolnym. W ramach projektu zaplanowano generalną przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku warsztatowo-garażowego na budynek edukacyjny, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W CELiE prowadzone będą zajęcia edukacyjne tzw. Zielone lekcje dla dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa z całej Polski i zagranicy. W nowo wyremontowanym budynku będą się mieściły dwie duże sale: jedna przeznaczona do prowadzenia wykładów wyposażona w stoliki i ławki konferencyjne, rzutnik, tablicę multimedialną, nagłośnienie, zestaw 11 tablic i eksponatów o tematyce ochrony środowiska oraz ekran do prezentacji efektów pracy uczniów podczas współpracy z Lasami Państwowymi, druga natomiast do zajęć warsztatowych plasty czno - technicznych (np. wykorzystanie odpadów) z tablicą interaktywną, planszami dotyczącymi selekcji odpadów, ich zagrożeniu dla środowiska i segregacji. Centrum będzie udostępniane m.in. dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga podczas zajęć szkolnych i pozalekcyjnych, szkół podstawowych oraz osób z terenu całego kraju i zagranicy. W ramach dni otwartych szkoły centrum będzie dostępne dla osób składających wizytę jednostce. CELiE udostępnione także będzie dla pensjonariuszy Ośrodka Rehabilitacyjnego Polanika z Zagnańsk-Chrusty, z którym szkoła współpracuje od kilku lat. Wyposażenie CELiE będzie bogato wyposażone w sprzęt oraz środki przekazu multimedialnego, tak aby zdobyta wiedza i doświadczenie było w łatwy sposób przyswojone i wykorzystane w życiu codziennym. Obsługa energetyczna w wyremontowanym CELiE będzie pochodzić ze źródła energii odnawialnej podłączonej do sieci energetycznej.
W ramach projektu uda się zamontować na dachu CELiE ogniwa fotowoltaiczne o mocy około 10kw wraz z całym osprzętem. Pozyskana energia posłuży do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych w budynku, który to z kolei co najważniejsze nie będzie produkował zanieczyszczeń powietrza. Przed budynkiem powstanie duży parking, który pomieści również autokary.
W ramach otrzymanego dofinansowania z programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownicy Zespołu Szkół Leśnych postanowili stworzyć na terenie szkoły dodatkowy element infrastruktury w postaci Ścieżki Edukacji Leśnej i Ekologicznej. Będzie to szlak pieszy, udostępniony dla osób niepełnosprawnych, na którym to znajdzie się 7 przystanków edukacyjnych o tematyce ochrony środowiska i zwierząt, segregacji odpadów oraz tematyce leśnej i wodnej. Jednym z punktów będzie także istniejący już Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.
Autorem projektu na utworzenie CELiE jest Michał Buczyński – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSL w Zagnańsku.
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku”
https://www.zsl-zagnansk.pl/component/content/article/2-artykul/3496-centrum-edukacji-lesnej-i-ekologicznej?Itemid=356#sigProId01945d89e8